Kontakt

S:t Lars katolska församling

Adress

Slottsgränd 7, 753 09 Uppsala, Sweden
Visa på kartan Telefon: +46 (0)18-13 35 43 E-post: expeditionen@stlars.org

Präster

Kyrkoherde

P Andreas Bergmann SJ

Telefon: 018-12 44 42 Mobil: +46 (0)70 281 91 61

E-post: kyrkoherden@stlars.org

 

Subsidiar

F Jan Byström

Telefon: +46 (0)73 905 91 52

E-post: jan.bystrom@katolskakyrkan.se

 

Studentpräst

P Fredrik Heiding

Telefon: +46 (0)70 346 12 55

E-post: fredrik.heiding@newman.se

 

Rektor, S:t Ilian, Enköping

F Magnus Nyman

Telefon: +46 (0)73 707 26 00

E-post: magnus.nyman@newman.se

 

 

Övriga präster i församlingen

Fr Benoy Jose Thottiyil

Telefon: +46 (0)73 083 9075

E-post: binu.thotty@gmail.com

 

F Anders Ekenberg

Telefon: +46 (0)72 553 87 89

E-post: anders.ekenberg.uppsala@gmail.com

 

Samt prästerna i Jesuitkommuniteten, se nedan.

 
 
 

Kommuniteter

Jesuiterna

S:t Johannesgatan 22, 753 12  Uppsala

 

Andreas Bergmann SJ

Telefon: +46 (0)70 281 91 61

kyrkoherden@stlars.org

 

Fredrik Heiding SJ

Telefon: +46 (0)70 346 12 55

fredrik.heiding@newman.se

 

Ulf Jonsson SJ

ulf.jonsson@newman.se

 

Philip Geister SJ

Telefon: +46 (0)70 581 91 66

philip.geister@newman.se

 

 

Mariasystrarna

Mariero

Slottsgränd 7B

753 09 Uppsala

Telefon: +46 (0)18 -12 58 58

Systrarna Dorothea, Inger, Margot, Margret och Sixta

Kyrkomusiker

Kantor och körledare

Alexander Kegel

Telefon: +46 (0)707 42 26 64

E-post: alexanderkegel@stlars.org

Församlingsuppdrag

Församlingssyster

Syster Dorothea

Telefon: +46 (0)70 274 40 91

E-post: srdorothea@stlars.org

 

Församlingssekreterare

Margareta Jaringe

Telefon: +46 (0)18-13 35 43 (mån, ons em)

E-post: expeditionen@stlars.org

 

Barn- och ungdomssekreterare

Christina Illmayr 

Telefon: +46 (0)76-072 10 28

E-post: ungdomssekreterare@stlars.org

 

Webmaster

E-post: webmaster@stlars.org